Nowa technologia recyklingu baterii

Baterie oparte na technologii litowo-jonowej (LIB) są powszechnie stosowane w pojazdach elektrycznych ze względu na ich energooszczędność i trwałość. Jednak ich recykling jest dużym wyzwaniem ze względu na złożoność ich konstrukcji. Ponadto baterie składają się z wielu warstw zagnieżdżonych materiałów o różnych właściwościach chemicznych, co sprawia, że ​​ich demontaż i sortowanie są skomplikowane.

Ponadto brak międzynarodowych przepisów regulujących przetwarzanie baterii dodatkowo komplikuje recykling w skali globalnej. Pomimo tych wyzwań recykling LIB jest niezbędny do zmniejszenia ilości odpadów elektronicznych i odzyskania zawartych w nich cennych metali. Wdrażanych jest wiele inicjatyw zachęcających branżę do recyklingu zużytych baterii, kilka firm pracuje nad opracowaniem wydajniejszych i bezpieczniejszych rozwiązań w zakresie recyklingu. Rzeczywiście, akumulatory litowo-jonowe stwarzają potencjalne zagrożenie wybuchem i pożarem podczas ich wstępnego sortowania i mielenia ze względu na zawarte w nich związki organiczne (elektrolity), co utrudnia ich obsługę.

Projekt EVAPOR8 jest finansowany przez francuską agencję ochrony środowiska (ADEME), w ramach której firmy Revtech, MTB Manufacturing i laboratorium LEPMI połączyły swoje umiejętności w celu opracowania ciągłego procesu niszczenie i dezaktywowanie LIB. Proces polega na ciągłym rozdrabnianiu akumulatorów w obojętnej atmosferze przy użyciu technologii MTB, a następnie podgrzewaniu rozdrobnionych materiałów pod ciśnieniem atmosferycznym w wibrujących i grzewczych spiralach Revtech w celu uzyskania termicznej desorpcji, odzyskiwania i waloryzacji elektrolitów bez zmiany innych frakcji stałych. Rozdrobniony materiał, wolny od jakichkolwiek łatwopalnych związków, jest odzyskiwany na końcu procesu, a następnie sortowany w celu odzyskania różnych składników stałych, w tym czarnej masy. Udało nam się wykazać, że uzyskaną czarną masę można ponownie wykorzystać do produkcji nowych akumulatorów litowo-jonowych lub do innych zastosowań przemysłowych. Ten proces jest bezpieczniejszy, wydajniejszy, bardziej ekonomiczny i bardziej przyjazny dla środowiska niż istniejące metody recyklingu.

Podsumowując, projekt ten usuwa ostatnią przeszkodę stojącą na drodze do ekologicznego znaczenia elektryfikacji transportu, który ma odnotować znaczny wzrost w nadchodzących latach i przyczynić się do uniezależnienia Francji od cennych metale. Projekt EVAPOR8 bezpośrednio przyczynia się do realizacji tego celu poprzez opracowanie innowacyjnego, wydajnego i bezpiecznego procesu przemysłowego, który umożliwia odzyskanie prawie wszystkich materiałów obecnych w akumulatorach litowo-jonowych.

Jeśli jesteś zainteresowany technologią, nie wahaj się z nami skontaktować!